لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
جستجو

میاندشت جاجرم پویاترین زیستگاه یوزپلنگ در کشور

82072536-70721708

بجنورد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم با اشاره به مشاهده پنج قلاده یوزپلنگ در میاندشت جاجرم گفت: پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم به عنوان پویاترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در کشور شناخته شد.

حسین هراتی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: علاوه بر این تعداد که توسط ماموران حفاظت از محیط زیست ثبت شده است ،از ابتدای امسال دوربین های تله ای نیز موفق به ثبت تصویر و فیلم هشت قلاده یوز پلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو شده اند.
وی افزود: این مشاهدات به صورت تکی، دوتایی، سه تایی و پنچ تایی بوده که مورد آخری توسط دامداران در خارج از منطقه (یک کیلومتری مرز شرقی منطقه) مشاهده شده است.
به گفته وی ، سال گذشته نیز بیش از ۳۰ مورد مشاهده و تصویربرداری از یوز در منطقه توسط محیط بانان و دوربین های تله ای ثبت شد و از همین روی این منطقه به عنوان پویاترین زیستگاه یوز کشور شناخته شد.
وی تصریح کرد: پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم با وسعت ۸۵ هزار هکتار در شرق شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی واقع شده است.
هراتی افزود: میاندشت که یکی از قدیمی ترین مناطق ۴ گانه کشور به شمار می رود از سال ۱۳۵۲ تحت حفاظت قرار گرفته است و جزء بهترین زیستگاه های آهو و یوزپلنگ در کشور به شمار می آید.
وی به اهمیت گونه یوزپلنگ آسیایی در کشور و جهان اشاره کرد و افزود: یوزپلنگ آسیایی که روزگاری از آسیای مرکزی تا غرب آسیا پراکنش داشته است امروزه تنها درهفت منطقه از ایران یافت می شود که پیش از این ، پنج منطقه توسط سازمان محیط زیست به عنوان زیستگاه یوز معرفی شده است.
شهرستان جاجرم در جنوب استان خراسان شمالی و در فاصله ۱۷۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد که روزگاری یوزپلنگ کوشکی را در خود جای داده بود و اکنون جهت حفاظت و زاد آوری به تهران منتقل شده است.

برچسب ها :

دیدگاه خود را بیان کنید


تصوير من

کمپین حمایت از یوزپلنگ آسیایی کوشکی به منظور حفظ و کمک و این گونه کمیاب در محیط زیست ایجاد شده است .

اگر بدون ذکر منبع مطالب را کپي کنيد اتفاقي نميوفتد. ولي نکنيد!

بهینه سازی توسط : کوشکی