لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
جستجو

مشاهده یک قلاده یوزپلنگ و ۳ توله یوز در پناهگاه حیات وحش میاندشت

55d96c62ecdd57.41827194

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: یک قلاده یوزپلنگ آسیایی به همراه ۳ توله یوز در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم مشاهده و تصویر برداری گردید.

مهندس مطهری افزود: آقای حبیب نژاد مستندساز صدا و سیما به همراه آقای مهندس جعفری رئیس اداره حیات وحش اداره کل و یک نفر از محیط بانان حین گشت زنی در منطقه میاندشت موفق به مشاهده یک قلاده یوز ماده با ۳ توله می شوند.

وی افزود: این ۳ توله و مادر در نزدیک آبشخور در حاشیه پارک ملی ضامن آهو و داخل پناهگاه حیات وحش میاندشت مشاهده شده اند.

مهندس مطهری افزود: بعلت مشاهده ناگهانی این یوزها، ثبت تصویر از هر ۴ قلاده یوز میسر نشد و آقای جعفری موفق به ثبت تصویر یوز مادر و یک توله شد.

وی با بیان اینکه در دو سال پیش هم دوربین های تله ای میاندشت تصاویر یوزپلنگ مادر و ۳ توله را بارها ثبت کردند افزود: میاندشت پویا ترین و مولدترین زیستگاه یوز در سطح کشور است و وجود امنیت خوب و طعمه کافی باعث افزایش جمعیت یوزها در این منطقه شده است.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۴۶ قطعه تصویر از یوزپلنگ آسیایی در میاندشت به ثبت رسید و حدود ۵ الی ۶ نوبت توسط محیط بانان و اهالی منطقه بصورت مستقیم مشاهده شد.

مهندس مطهری افزود: در سال گذشته نیز یک یوزپلنگ ماده و یک توله حدود ۸ ماهه مشاهده شد که می توان نتیجه گرفت حداقل ۲ یوزپلنگ ماده در این منطقه زندگی می کنند.

پناهگاه پناهگاه حیات وحش میاندشت و پار ملی ضامن آهو با مساحتی حدود ۸۴۴۳۵ هکتار در خراسان شمالی یکی از بهترین زیستگاههای یوزپلنگ آسیایی در کشور است

برچسب ها :

دیدگاه خود را بیان کنید


تصوير من

کمپین حمایت از یوزپلنگ آسیایی کوشکی به منظور حفظ و کمک و این گونه کمیاب در محیط زیست ایجاد شده است .

اگر بدون ذکر منبع مطالب را کپي کنيد اتفاقي نميوفتد. ولي نکنيد!

بهینه سازی توسط : کوشکی